Μουντομπάσκετ 2019 : Η Τσεχία εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της!

Η Τσεχία κατάφερε σήμερα να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη ενάντια στους Πολωνούς με σκορ 94-84, συνεχίζοντας τις σπουδαίες εμφανίσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Πλέον καλείται να διεκδικήσει την 5η θέση ενάντια στους Σέρβους, οι οποίοι μετά την επικράτηση τους εναντίον των Αμερικάνων, σίγουρα θα παίξουν με ιδιαίτερα ανεβασμένο το ηθικό…

Από την άλλη πλευρά οι Πολωνοί, θα αντιμετωπίσουν τους Αμερικάνους, σε ένα εξίσου δύσκολο ματς για την 7η θέση.Η Τσεχία είχε σε φοβερή μέρα τον με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, τον Σατοράνσκι με 22 πόντους και 12 ασίστ και τον Μπόχατσικ με 22 πόντους. Αυτή η μαγευτική τριάδα οδήγησε την τσέχικη ομάδα χέρι χέρι, κάμπτοντας τις άμυνες των Πολωνών, των οποίων κορυφαίος ήταν ο  Βαζίνσκι με 22 πόντους.

Με το ξεκίνημα του 1ου δεκαλέπτου η πολωνική ομάδα βρέθηκε γρήγορα  Χρούμπαν στο σκορ, αποκτώντας προβάδισμα έως και 9 πόντων (15-6). Οι Τσέχοι όμως, αντέδρασαν γρήγορα και με εύστοχα σουτ απο την περιφέρεια πέρασαν μπροστά με βραχεία κεφαλή (15-16), κάνοντας ένα σερι 10-0. Σε παρόμοιο κλίμα κύλησε η πρώτη περίοδος, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (23-23).

Κατά το 2ο δεκάλεπτο η Πολωνία κατάφερε να κτίσει μία μικρή διαφορά +6 πόντων (32-26). Οι Τσέχοι, που για άλλη μία φορά βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, κάνοντας ένα επιμέρους 4-17, πέρασαν μπροστά, διαμορφώνοντας το 35-43 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην 3η περίοδο οι Τσέχοι απέκτησαν προβάδισμα 11 πόντων(37-48), το οποίοι άμεσα εξανεμίστηκε από τους Πολωνούς, που απάντησαν με ένα σερί τρίποντων. Έκτοτε οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι.

Η Πολωνία πέρασε μπροστά στο 35’ με διαφορά μόλις στο +3, με καλάθι του Σλοτέρ. Η Τσεχία αντέδρασε και στο 38’ πήρε μία μικρή διαφορά 5 πόντων (79-84). Έπειτα κάνοντας έξυπνες επιθέσεις, διεύρυνε το προβάδισμά της, φθάνοντας στην πολυπόθητη νίκη, με τελικό σκορ 84-94.