Μουντομπάσκετ 2019: Οι Ισπανοί στον τελικό για δεύτερη φορά στην Ιστορία τους!

Οι Ισπανοί μετά από δύο παρατάσεις κατάφεραν να ρίξουν στο καναβάτσο τους Αυστραλούς, σε έναν αγώνα αντοχής, υπομονής και συντήρησης δυνάμεων . Κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 95 -88 και να περάσουν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Παγκοσμίου κυπέλλου. Την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν τους σκληροτράχηλους…

Αργεντινούς, μετά την τεράστια νίκη τους επί των Γάλλων.Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ισπανική ομάδα ήταν ο Μαρκ Γκασόλ που πέτυχε 33 πόντους . Σπουδαίοι ήταν οι Ρικι Ρούμπιο και Σέρχιο Γκιουλ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Αυστραλών εντυπωσιακός για απλή μια φορά ήταν ο Μιλς με 32 πόντους . Ωστόσο οι προσπάθειες του δεν ήταν αρκετές για να πάρουν τα “καγκουρό” την νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Η Αυστραλία κατάφερε να αποκτήσει μια εύθραυστη διαφορά πέντε πόντων με τη λήξη 32-37, με πρωτεργάτη τον Πατι Μιλς, που ήδη είχε 11 προσωπικούς πόντους .

Οι Αυστραλοί αν και προηγήθηκαν στην τρίτη περίοδο έως και με 11 πόντους , δεν μπόρεσαν να κρατήσουν απόστασης ασφαλείας από τους Ισπανούς που μείωσαν στο 55-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό θρίλερ. Μέχρι και το 48′ η Αυστραλία εξακολουθεί και προηγείται 65-70. Μετά από τέσσερις συνεχόμενους πόντους των Ισπανών η διαφορά φθάνει στον 1 πόντο. Μετά από λάθος του Μιλς, στο οποίο ενδέχεται να υπήρξε φάουλ από τον Ρούντι , η ισπανική ομάδα να έχει την κατοχή . Ο Μαρκ Γκασόλ κερδίζει δύο βολές στις οποίες ευστοχεί , με λιγότερο από 9″ για τη λήξη. Μετά το time out των Αυστραλών ο Μιλς δέχεται φαουλ και οδηγείται στην γραμμή των βολών, πετυχαίνοντας 1/2. Το ματς πάει στην παράταση !

Αρκετά λάθη έγιναν από τις δύο πλευρές, γεγονός που έδειχνε την ξεκάθαρη σωματική και πνευματική κόπωση των παιχτών . Ο Μιλς έβαλε μπροστά τους Αυστραλούς 14″ πριν το τέλος και ο Γκασόλ ισοφάρισε με δύο ελεύθερες βολές 10″ αργότερα .

Στην δεύτερη παράταση οι Ισπανοί είχαν πιο πολλές δυνάμεις . Με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 5 πόντους από τους αντιπάλους τους , σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Το τελειωτικό χτύπημα το έδωσε ο Γκιουλ με τρίποντο , εκτοξεύοντας την στους +8. Η ” φουρια Ρόχα” πήρε μια σπουδαία νίκη 95-88 αποκτώντας το δικαίωμα να διεκδικήσει το χρυσό του Παγκοσμίου κυπέλλου.