Διασυρμός των Αμερικάνων: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα -Τους διέλυσε ο Μπογκντάνοβιτς!

Η Αμερική και η Σερβία, που ήταν τα μεγάλα φαβορί για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αναμετρήθηκαν σήμερα στους αγώνες κατάταξης. Η ομάδα των Ηνωμένων πολιτειών γνώρισε μία ακόμη ταπεινωτική ήττα, δεύτερη μέσα δε δυο μέρες, με αποτέλεσμα να καλείται να διεκδικήσει την 7η θέση, στο επόμενο αγώνα της. Για την 5η  θέση θα αγωνιστούν οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς, αναμένοντας τον νικητή του ζευγαριού, Πολωνία – Τσεχία.

Φυσικά από πλευρά των Σέρβων, τον πρώτο λόγο τον είχε ο συνήθης ύποπτος,  Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Πιάνοντας την ομάδα του από το χέρι, την οδήγησε σε μία σπουδαία νίκη. Όντας για μία ακόμη φορά σε μεγάλη μέρα, πέτυχε 28 πόντους (10/17 σουτ) και 6 ασίστ. Από τους Αμερικάνους ο πιο φορμαρισμένος, ήταν ο Χάρισον Μπαρνς με 22 πόντους.

Οι Σέρβοι μπήκαν μανιασμένοι στον αγώνα και από πολύ νωρίς κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορα, με σκορ 17 – 5. Το επιθετικό κρεσέντο των Σέρβων συνεχίστηκε, με τους Αμερικάνους να μοίαζουν σαστισμένοι και ανήμπορους να αντιδράσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το συντριπτικό σκορ 32-7, με την ομάδα των Ηνωμένων πολιτειών να σπάει κάθε ρεκόρ αστοχίας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αμερικάνοι, ξεπερνώντας το σοκ του κακού τους ξεκινήματος, περάσαν στην αντεπίθεση.  Με πρωτεργάτες τους Τέρνερ και Μίντλετον μείωσαν την ψαλίδα και με επιμέρους σκορ περιόδου 33 -12, διαμόρφωσαν το 44-40 του ημιχρόνου.

Οι Αμερικάνοι συνέχιζαν να πιέζουν και να βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Ακόμη και όταν οι Σέρβοι πήραν για λίγο αέρα 10 πόντων, με προσωπικά καλάθια των Γιόβιτς και Μπογκντάνοβιτς, η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών βρήκε απαντήσεις και κράτησε την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, 71-68, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι τα έδωσαν όλα, αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη. Με ένα επιθετικό σερί κατάφεραν να προηγηθούν με +13 πόντους, 5’ πριν την λήξη. Οι προσωπικές ενέργειες του Ουόκερ από πλευράς Αμερικάνων δεν ήταν αρκετές για να κάμψουν την αντίσταση των Σέρβων, που επικράτησαν των αντιπάλων τους με τελικό σκορ 94-89.